Sık Sorulan Sorular

Aldığım ölçüleri nerede kayıt etmeliyim?

Ödeme işlemi yapıldığında, esas alınan ölçü birimleri dikkate alınarak işlem sayfasında yapılır. Ölçü alma ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kumaşlar hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?

Websitemizde kullandıgımız ceşitli kumaşlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kumaşlar bölümüne gidiniz.

Gömleğimi en iyi şekilde, zedelenmeden nasıl temizlenmelidir?

Gömleklerinizi yıkarken, gömleğinizin daha uzun ömürlü olması için birtakım noktalara dikkat etmeniz gerekir. Yıkanırken dağılarak deforme olmaması için gömleğin düğmelerini ilikleyin, fakat manşet ve yaka telalarını mutlaka açık bırakın. Ardından gömleği ters çevirerek makinaya atın. Pamuklu, 40 derece ve düşük sıkma devirli programı tercih edin. Kurutma makinası kullanıyorsanız ütü kuruluğunda iken gömleğinizi çıkarın. Gömleğin hafif nemli olması ütü yaparken kolaylık sağlayacaktır.

Gömlek kumaşlarını hangi ülkelerden temin etmektedir?

MY-TERZİ seçkin pamuk ve keten kumaşları avrupa ülkelerinde temin etmektedir. Desen ve renkler hem günümüzden hem hiç vazgeçilmeyen klasiklerden ilham alınarak seçilmektedir.

Gömleklerin kalitesi nasıldır?

MY-TERZİ sadece yüksek kaliteli pamuktan yapılmış veya bir bölümü pamuktan oluşan kumaşlar sunmaktadır. Örgü tekniğine göre kumaşların kalınlığı farketmektedir. Böylelike kumaşlarımız daha sık dokuya sahiplerdir ve bütün mevsimler için uygunlardır. Pamuk karışımı kumaşlarımız Likra sayesinde giyim komforu ve esneklik sunmaktalar.

Gömlekler kimler tarafından hangi şartlar altında gömlekleri dikiliyor?

Sizlere en iyi kaliteyi sunabilmek ve size en iyi biçimde uyan gömlekler üretebilmek için gömlekler sadece usta terzilerimiz tarafindan dikilmektedir. MY-TERZİ’nin kalifiye elemanları yüksek kalitenin sağlanmasını güvence altına almaktalardir. Üretim yerlerinde ortalamanın da üstünde olan çalışma koşulları uygulanmaktadir.

Sipariş verdim ama degiştirmek istiyorum. Nerede ve nasıl değiştirebilirim?

Lütfen müşteri hizmetlerimize bir e-posta atınız ve ne değiştirmek istediginizi yazınız. Siparişinizin üretimine kısa zamanda başlanıldığından dolayı acele etmeniz gerekmektedir (24 saat).

Bana ulaştırılan gömlek hatalı ise ne yapmalıyım?

Size ulaştırılan gömlek hatalı ise en kısa zamanda iletişim formunu kullanarak müşteri hizmetlerimizle irtibata geçiniz. Lütfen detaylı bir şekilde hatayı tanımlayınız ve hatayı gösteren bir fotoğraf ilave ediniz. Müşteri hizmetlerimiz en kısa zamanda sizinle irtibata geçecek ve size çözüm önerileri sunacaktır.

Özel dikilmiş gömleğim uymuyor. Ne yapmalıyım?

İlk yıkamada esnasındaki küçülmeyi telafi edebilmek için gömleğin üretiminde biraz daha fazla kumaş kullandığımızdan dolayı öncelikle gömleği kullanım kılavuzundaki tarife göre ve camaşır suyu gibi maddeler kullanmadan yıkamanızı rica ediyoruz. Eğer gömlek yıkadıktan sonra hala uymuyorsa lütfen gömleği giyip bize ön ve arkadan çekilmiş fotoğraflar gönderin. Fotoğrafları çekerken gayet serbest durunuz ve kollarınızı yanlara sarkıtınız.

Gömleğimi beğenmediğim takdirde degiştirebilirmiyim?

Siparişleriniz, kişiye özel hazırlanmakta olduğundan, sipariş onayından sonra sipariş içeriğinde herhangi bir değişiklik ve sipariş iptali yapılamamaktadır.

Teslimat ne kadar sürer?

MY-TERZİ.com’dan sipariş verdiğiniz ürünler ortalama 1-3 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir. Kargoya teslim edilen ürünlerin tarafınıza ulaşma süresi, bulunmuş olduğunuz İl veya İlçenin mesafesine göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye içinde her hangi bir kargo ücreti talep edilmemektedir. Tüm siparişleriniz MNG Kargo güvencesiyle Türkiyenin her yerine teslim edilir.

Paketim gelmeyince ne yapabilirim?

Paketiniz size ulaşmadıysa ve kargo servisinden de haber alamadıysanız lütfen müşteri hizmetlerimizle irtibata geçiniz.

Paketi açtığımda gömleğin üzerinde leke gördüm. Ne yapmalıyım?

Bazen gömleklerin üzerinde tebeşir kalıntıları veya ütülenme esnasındaki işlemlerden kalıntılar olabilir. İlk yikamadan sonra bunlar gidecektir. Bu sebepten dolayı öncelikle gömleği kullanım kılavuzundaki tarife göre ve camaşır suyu gibi maddeler kullanmadan yıkamanızı rica ediyoruz. Eğer leke ilk yıkamadan sonra hala görünüyorsa müşteri hizmetlerimize lekenin bir fotoğrafını gönderiniz. müşteri hizmetlerimiz size yardımcı olacaktır.

Neden telefon yolu ile müşteri hizmetleri sunmuyorsunuz?

Uygun fiyatlar ile hizmet verebilmemiz için düşük maliyetli üretim yapısını uyguluyoruz. Bu sepebten dolayı sadece e-posta yolu ile müşteri hizmetleri sunmaya karar verdik. Hedefimiz bütün iletilerinizi 24 saat içinde cevaplamaktır.

Cevap veremediğimiz bir soru var mı?